AVX Corporation 06036D335KAT2A
06036D335KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036D335KAT2A
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
06036D335KAT2A.pdf
Availability of 06036D335KAT2A
QUANTITY
06036D335KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036D335KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036D335KAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036D335KAT2A
Related Links06036D3, 06036D335KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036D335KAT2A Details Description
Related parts for 06036D335KAT2A
WIRE MARKER B/Y .32-.63"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSEHOLDER 10POS FOR GMT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 730MA 170 MOHM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf