TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61JE
D38999/26WJ61JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61JE.pdf
Availability of D38999/26WJ61JE
QUANTITY
D38999/26WJ61JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61JE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61JE Details Description
Related parts for D38999/26WJ61JE
FBSTB7-4 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1-PH 1000V 35A GBPCA datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH7107 XMITTER datasheet.pdf
OSC VCO 559-561MHZ SMD .3X.3" datasheet.pdf
HM-ZD 2PR HDR ASSY 1.8MM datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RFID READER DUM datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf