AVX Corporation 06036G474ZAT2A
06036G474ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036G474ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V Y5V 0603
Datasheet Download
06036G474ZAT2A.pdf
Availability of 06036G474ZAT2A
QUANTITY
06036G474ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036G474ZAT2A
Internal Part NumberEIS-06036G474ZAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036G474ZAT2A
Related Links06036G4, 06036G474ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036G474ZAT2A Details Description
Related parts for 06036G474ZAT2A
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 56POS AU datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 7POS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 8 POS datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
128 X 64 PXL DATA DISP (IND) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf