TE Connectivity Raychem Circuit Protection 0603SFP250F/32-2
0603SFP250F/32-2 picture photo
Mfg. Part Number
0603SFP250F/32-2
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
0603SFP250F/32-2.pdf
Availability of 0603SFP250F/32-2
QUANTITY
0603SFP250F/32-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603SFP250F/32-2
Internal Part NumberEIS-0603SFP250F/32-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFP
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.56
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.032" H (1.60mm x 0.81mm x 0.81mm)
DC Cold Resistance0.042 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603SFP250F/32-2
0603SFP250F/32-2 Details Description
Related parts for 0603SFP250F/32-2
CONN TERM BLOCK JUMPER 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 133.632MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf