AVX Corporation 0603YA100DAT2A
0603YA100DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA100DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA100DAT2A.pdf
Availability of 0603YA100DAT2A
QUANTITY
0603YA100DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA100DAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA100DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA100DAT2A
Related Links0603YA1, 0603YA100DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA100DAT2A Details Description
Related parts for 0603YA100DAT2A
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf