AVX Corporation 0603YC101KAT4A
0603YC101KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC101KAT4A
Brief Description
CAP CER 100PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC101KAT4A.pdf
Availability of 0603YC101KAT4A
QUANTITY
0603YC101KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC101KAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YC101KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC101KAT4A
Related Links0603YC1, 0603YC101KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC101KAT4A Details Description
Related parts for 0603YC101KAT4A
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.84A 24 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC GPS LNA 1575MHZ LN TSLP-7 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf