AVX Corporation 0603YC103MAT2A
0603YC103MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC103MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC103MAT2A.pdf
Availability of 0603YC103MAT2A
QUANTITY
0603YC103MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC103MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC103MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC103MAT2A
Related Links0603YC1, 0603YC103MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC103MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC103MAT2A
TERM FORK SHORT LOCK 22-18AWG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-3POS SMD 50V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .025 OHM 1W 5% datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN IDC STRAIN RELIEF 18POS DL datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 3 ASY GREEN datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf