AVX Corporation 0603YC104JA16A
0603YC104JA16A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC104JA16A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC104JA16A.pdf
Availability of 0603YC104JA16A
QUANTITY
0603YC104JA16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC104JA16A
Internal Part NumberEIS-0603YC104JA16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package192
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC104JA16A
Related Links0603YC1, 0603YC104JA16A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC104JA16A Details Description
Related parts for 0603YC104JA16A
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 24POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf