AVX Corporation 0603YC392J4T2A
0603YC392J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392J4T2A.pdf
Availability of 0603YC392J4T2A
QUANTITY
0603YC392J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392J4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YC392J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392J4T2A
Related Links0603YC3, 0603YC392J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392J4T2A Details Description
Related parts for 0603YC392J4T2A
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
HANDLE ROUND 4"MOUNT/1.75"HIGH datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf