ITT Cannon, LLC CA3106E24-12PWF80
CA3106E24-12PWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-12PWF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-12PWF80.pdf
Availability of CA3106E24-12PWF80
QUANTITY
CA3106E24-12PWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-12PWF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-12PWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-12PWF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-12PWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-12PWF80 Details Description
Related parts for CA3106E24-12PWF80
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 80POS GOLD datasheet.pdf
2578 APPLIANCE INLET 7A 70C datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
POWER SUPPLY 115/230VAC IN 24VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 32.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf