AVX Corporation 0603YC392KAT4A
0603YC392KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392KAT4A.pdf
Availability of 0603YC392KAT4A
QUANTITY
0603YC392KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392KAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YC392KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392KAT4A
Related Links0603YC3, 0603YC392KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392KAT4A Details Description
Related parts for 0603YC392KAT4A
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENS 2000PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 538.968 OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf