AVX Corporation 0603YD474MAT2A
0603YD474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YD474MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
0603YD474MAT2A.pdf
Availability of 0603YD474MAT2A
QUANTITY
0603YD474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YD474MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YD474MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YD474MAT2A
Related Links0603YD4, 0603YD474MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YD474MAT2A Details Description
Related parts for 0603YD474MAT2A
FIXED IND 470UH 2.3A 190 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 60MA 35-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE FTP datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf