Vishay/Dale RNC50H3403FSRSL
RNC50H3403FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3403FSRSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3403FSRSL.pdf
Availability of RNC50H3403FSRSL
QUANTITY
RNC50H3403FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3403FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3403FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3403FSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3403FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3403FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3403FSRSL
CONN F PLUG STR datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
RES CERM WW 15W 18K OHM 1% datasheet.pdf