AVX Corporation 0603ZA561GAT2A
0603ZA561GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZA561GAT2A
Brief Description
CAP CER 560PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
0603ZA561GAT2A.pdf
Availability of 0603ZA561GAT2A
QUANTITY
0603ZA561GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZA561GAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZA561GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZA561GAT2A
Related Links0603ZA5, 0603ZA561GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZA561GAT2A Details Description
Related parts for 0603ZA561GAT2A
RES SMD 52.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW SGL BLK RA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 6" 11S FIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf