AVX Corporation 0603ZC221KAT2A
0603ZC221KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC221KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC221KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC221KAT2A
QUANTITY
0603ZC221KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC221KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC221KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC221KAT2A
Related Links0603ZC2, 0603ZC221KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC221KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC221KAT2A
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN MOD 3 POS MALE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LP 12WQFN datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
15POS F TYPE 4 SC 20AWG datasheet.pdf