AVX Corporation 0612YC334KAT2W
0612YC334KAT2W picture photo
Mfg. Part Number
0612YC334KAT2W
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC334KAT2W.pdf
Availability of 0612YC334KAT2W
QUANTITY
0612YC334KAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC334KAT2W
Internal Part NumberEIS-0612YC334KAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC334KAT2W
Related Links0612YC3, 0612YC334KAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC334KAT2W Details Description
Related parts for 0612YC334KAT2W
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 132.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
SIDE ELEMENT LEFT W/FOOT datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 50 OHM 27LBGA datasheet.pdf