AVX Corporation 0612YC474KAT2A
0612YC474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0612YC474KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC474KAT2A.pdf
Availability of 0612YC474KAT2A
QUANTITY
0612YC474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC474KAT2A
Internal Part NumberEIS-0612YC474KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC474KAT2A
Related Links0612YC4, 0612YC474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC474KAT2A Details Description
Related parts for 0612YC474KAT2A
SWITCH LEVER SPST-NC 0.1A datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-DIP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SGE-225-2-0910 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf