Littelfuse 0665.050HXSL
0665.050HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0665.050HXSL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0665.050HXSL.pdf
Availability of 0665.050HXSL
QUANTITY
0665.050HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0665.050HXSL
Internal Part NumberEIS-0665.050HXSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 665
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating50mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0665.050HXSL
Related Links0665.0, 0665.050HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0665.050HXSL Details Description
Related parts for 0665.050HXSL
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO15 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2910 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 450K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 400V TO-220AC datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, MM, 6 datasheet.pdf
OSC XO 21.62MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf