Littelfuse 0674005.DRT4P
0674005.DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0674005.DRT4P
Brief Description
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0674005.DRT4P.pdf
Availability of 0674005.DRT4P
QUANTITY
0674005.DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0674005.DRT4P
Internal Part NumberEIS-0674005.DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t15.9
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0144 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0674005.DRT4P
Related Links067400, 0674005.DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0674005.DRT4P Details Description
Related parts for 0674005.DRT4P
FIXED IND 8.2NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
USB TO 5V SERIAL UART DONGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf