Littelfuse 067501.5DRT4
067501.5DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
067501.5DRT4
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067501.5DRT4.pdf
Availability of 067501.5DRT4
QUANTITY
067501.5DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 067501.5DRT4
Internal Part NumberEIS-067501.5DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFuses
Series675
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.51
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.051 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067501.5DRT4
Related Links067501, 067501.5DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
067501.5DRT4 Details Description
Related parts for 067501.5DRT4
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 2.8A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 70A 700V datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25GHZ 4.5V SOT343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf