Bel Fuse Inc. 0697H1000-05
0697H1000-05 picture photo
Mfg. Part Number
0697H1000-05
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1A 350VAC 100VDC
Datasheet Download
0697H1000-05.pdf
Availability of 0697H1000-05
QUANTITY
0697H1000-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0697H1000-05
Internal Part NumberEIS-0697H1000-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBel Fuse 0679H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
Featured Product0697H UL, Slow-Blow, Radial, 350 VAC Fuse
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series0697H
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1A
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC100V
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 65A DC
Melting I²t6.1
ApprovalscURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
DC Cold Resistance0.085 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0697H1000-05
Related Links0697H1, 0697H1000-05 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0697H1000-05 Details Description
Related parts for 0697H1000-05
IC DAC 12BIT PARALLEL 24-CDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 287 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI IND CAP SUB MINI RED datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LCD 14" TFT DISPLAY datasheet.pdf