Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ562V
ERJ-6GEYJ562V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ562V
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ562V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ562V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ562V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ562V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ562V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ562V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ562V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ562V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ562V
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 2M datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.2MM datasheet.pdf