Vicor Corporation V28B28C150B3
V28B28C150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B28C150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28C150B3.pdf
Availability of V28B28C150B3
QUANTITY
V28B28C150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28C150B3
Internal Part NumberEIS-V28B28C150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28C150B3
Related LinksV28B28, V28B28C150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28C150B3 Details Description
Related parts for V28B28C150B3
IC TXRX 5V LOCALTALK LP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1400V 50A H SER datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 24VQFN datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf