Littelfuse 06R075BPR
06R075BPR picture photo
Mfg. Part Number
06R075BPR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 6V .750A RADIAL
Datasheet Download
06R075BPR.pdf
Availability of 06R075BPR
QUANTITY
06R075BPR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06R075BPR
Internal Part NumberEIS-06R075BPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® USBR
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.3A
R Min/Max0.100 ~ 0.230 Ohm