NMB Technologies Corp. 08015KA-12M-AA-00
08015KA-12M-AA-00 picture photo
Mfg. Part Number
08015KA-12M-AA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 80X15MM 2WR
Datasheet Download
08015KA-12M-AA-00.pdf
Availability of 08015KA-12M-AA-00
QUANTITY
08015KA-12M-AA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08015KA-12M-AA-00
Internal Part NumberEIS-08015KA-12M-AA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series-
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow28.25 CFM (0.800m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30 dB
Power (Watts)2.04W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08015KA-12M-AA-00
Related Links08015KA-, 08015KA-12M-AA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
08015KA-12M-AA-00 Details Description
Related parts for 08015KA-12M-AA-00
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC24H/AE24G/ASC24H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 3 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf