Panasonic Electronic Components EEU-HD1H681SB
EEU-HD1H681SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1H681SB
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1H681SB.pdf
Availability of EEU-HD1H681SB
QUANTITY
EEU-HD1H681SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1H681SB
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1H681SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesHD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1H681SB
Related LinksEEU-HD, EEU-HD1H681SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1H681SB Details Description
Related parts for EEU-HD1H681SB
FUSE PTC 4.00A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM VERT T-H 10AU datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 20' BK datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 PG21 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf