AVX Corporation 08051A1R2CAT4A
08051A1R2CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A1R2CAT4A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A1R2CAT4A.pdf
Availability of 08051A1R2CAT4A
QUANTITY
08051A1R2CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A1R2CAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A1R2CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A1R2CAT4A
Related Links08051A1, 08051A1R2CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A1R2CAT4A Details Description
Related parts for 08051A1R2CAT4A
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 150V 0605 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 34POS datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
DRIVE TIMING BELT datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G STANDRD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN, GROUNDING, 20 P datasheet.pdf
Low Cost, 250 mA Output Single-Supply Amplifiers IC datasheet.pdf