AVX Corporation 08051A300KAT2A
08051A300KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A300KAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A300KAT2A.pdf
Availability of 08051A300KAT2A
QUANTITY
08051A300KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A300KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A300KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A300KAT2A
Related Links08051A3, 08051A300KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A300KAT2A Details Description
Related parts for 08051A300KAT2A
PHOTOINTERRUPTER OPIC SLOT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MODULE MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf