AVX Corporation 08051A331J4T2A
08051A331J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A331J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A331J4T2A.pdf
Availability of 08051A331J4T2A
QUANTITY
08051A331J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A331J4T2A
Internal Part NumberEIS-08051A331J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A331J4T2A
Related Links08051A3, 08051A331J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A331J4T2A Details Description
Related parts for 08051A331J4T2A
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CNTRLLR 16SSOP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 60HP 62A NEMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS BLK GOLD datasheet.pdf