ECS Inc. International ECS-240-18-33Q-DS
ECS-240-18-33Q-DS picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-18-33Q-DS
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-240-18-33Q-DS.pdf
Availability of ECS-240-18-33Q-DS
QUANTITY
ECS-240-18-33Q-DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-18-33Q-DS
Internal Part NumberEIS-ECS-240-18-33Q-DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-33Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-18-33Q-DS
Related LinksECS-240-, ECS-240-18-33Q-DS Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-18-33Q-DS Details Description
Related parts for ECS-240-18-33Q-DS
CAP FILM 3300PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
RES SMD 42.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC SMD datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 820MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf