AVX Corporation 08051A3R0BAT2A
08051A3R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A3R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A3R0BAT2A.pdf
Availability of 08051A3R0BAT2A
QUANTITY
08051A3R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A3R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A3R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A3R0BAT2A
Related Links08051A3, 08051A3R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A3R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051A3R0BAT2A
CONN RCPT 11POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC ADSL LINE DRIVER LP 32-HLQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 15.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.42K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
LCD TFT MODULE LED BACKLIGHT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf