AVX Corporation 08051A3R3DAT2A
08051A3R3DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A3R3DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A3R3DAT2A.pdf
Availability of 08051A3R3DAT2A
QUANTITY
08051A3R3DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A3R3DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A3R3DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A3R3DAT2A
Related Links08051A3, 08051A3R3DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A3R3DAT2A Details Description
Related parts for 08051A3R3DAT2A
D-SUB CABLE - MFM37K/MC37G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1280UF 125V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.12"L X 3.94"W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
FUSE MCASE 32V 30A datasheet.pdf