Vishay/Dale RLR32C2002FRRSL
RLR32C2002FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2002FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2002FRRSL.pdf
Availability of RLR32C2002FRRSL
QUANTITY
RLR32C2002FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2002FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2002FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2002FRRSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2002FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2002FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C2002FRRSL
CONN PLUG CPC 7POS REV SER 1 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 50W datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
ISOLATOR FREE SPACE 1310NM CA datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
4700UF 250V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf