AVX Corporation 08051A510MAT4A
08051A510MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A510MAT4A
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A510MAT4A.pdf
Availability of 08051A510MAT4A
QUANTITY
08051A510MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A510MAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A510MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A510MAT4A
Related Links08051A5, 08051A510MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A510MAT4A Details Description
Related parts for 08051A510MAT4A
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-30AWG GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
WEIGHT SENSOR (LOAD CELL) 0-3KG datasheet.pdf
6800UF 100V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf