AVX Corporation 08051A5R1DAT2A
08051A5R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A5R1DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A5R1DAT2A.pdf
Availability of 08051A5R1DAT2A
QUANTITY
08051A5R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A5R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A5R1DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A5R1DAT2A
Related Links08051A5, 08051A5R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A5R1DAT2A Details Description
Related parts for 08051A5R1DAT2A
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf