AVX Corporation 08051A5R6CAT2A
08051A5R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A5R6CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A5R6CAT2A.pdf
Availability of 08051A5R6CAT2A
QUANTITY
08051A5R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A5R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A5R6CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A5R6CAT2A
Related Links08051A5, 08051A5R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A5R6CAT2A Details Description
Related parts for 08051A5R6CAT2A
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf