Vishay/Dale CMF6062R600FEEA
CMF6062R600FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6062R600FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6062R600FEEA.pdf
Availability of CMF6062R600FEEA
QUANTITY
CMF6062R600FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6062R600FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF6062R600FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6062R600FEEA
Related LinksCMF6062, CMF6062R600FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6062R600FEEA Details Description
Related parts for CMF6062R600FEEA
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MUX 2:1 3GHZ 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN ASSY PIN STRAIGHT COMPLIANT datasheet.pdf
5600UF 10V 18X40 105C RAD datasheet.pdf