AVX Corporation 08051A680GA12A
08051A680GA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051A680GA12A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A680GA12A.pdf
Availability of 08051A680GA12A
QUANTITY
08051A680GA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A680GA12A
Internal Part NumberEIS-08051A680GA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A680GA12A
Related Links08051A6, 08051A680GA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A680GA12A Details Description
Related parts for 08051A680GA12A
CAP TANT 2.2UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A BLACK TIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf