AVX Corporation 08051C151KAT2A
08051C151KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C151KAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C151KAT2A.pdf
Availability of 08051C151KAT2A
QUANTITY
08051C151KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C151KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C151KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C151KAT2A
Related Links08051C1, 08051C151KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C151KAT2A Details Description
Related parts for 08051C151KAT2A
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3.11 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 4A 169 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf