AVX Corporation 08051C471KAT2A
08051C471KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C471KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C471KAT2A.pdf
Availability of 08051C471KAT2A
QUANTITY
08051C471KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C471KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C471KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C471KAT2A
Related Links08051C4, 08051C471KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C471KAT2A Details Description
Related parts for 08051C471KAT2A
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
METRAL 4X5 R/CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
3900UF 50V 30X25 datasheet.pdf