AVX Corporation 08051J1R8BBTTR
08051J1R8BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J1R8BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J1R8BBTTR.pdf
Availability of 08051J1R8BBTTR
QUANTITY
08051J1R8BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J1R8BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051J1R8BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J1R8BBTTR
Related Links08051J1, 08051J1R8BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J1R8BBTTR Details Description
Related parts for 08051J1R8BBTTR
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
KIT DEV WI-EM MODULE C MODELS datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-MLPQ datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/2 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf