AVX Corporation 08051J2R2BBTTR
08051J2R2BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J2R2BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J2R2BBTTR.pdf
Availability of 08051J2R2BBTTR
QUANTITY
08051J2R2BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J2R2BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051J2R2BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J2R2BBTTR
Related Links08051J2, 08051J2R2BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J2R2BBTTR Details Description
Related parts for 08051J2R2BBTTR
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 1.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 25NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 79.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT323-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf