AVX Corporation 08051K2R2CAWTR\3
08051K2R2CAWTR\3 picture photo
Mfg. Part Number
08051K2R2CAWTR\3
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K2R2CAWTR\3.pdf
Availability of 08051K2R2CAWTR\3
QUANTITY
08051K2R2CAWTR\3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K2R2CAWTR\3
Internal Part NumberEIS-08051K2R2CAWTR\3
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K2R2CAWTR\3
Related Links08051K2R, 08051K2R2CAWTR\3 Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K2R2CAWTR\3 Details Description
Related parts for 08051K2R2CAWTR\3
DIODE GEN PURP 150V 3.5A DO201AD datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 325MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf