AVX Corporation 08051U560GAT2A
08051U560GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U560GAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U560GAT2A.pdf
Availability of 08051U560GAT2A
QUANTITY
08051U560GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U560GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U560GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U560GAT2A
Related Links08051U5, 08051U560GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U560GAT2A Details Description
Related parts for 08051U560GAT2A
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 15MA 700 MOHM datasheet.pdf
FUSE CERM 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC SWITCH ETHER 5PORT 128-FQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 12A datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
6800UF 10V 16X35MM 105C 10000H datasheet.pdf