AVX Corporation 08051U820GAT2A
08051U820GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U820GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U820GAT2A.pdf
Availability of 08051U820GAT2A
QUANTITY
08051U820GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U820GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U820GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U820GAT2A
Related Links08051U8, 08051U820GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U820GAT2A Details Description
Related parts for 08051U820GAT2A
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
FUSE PULLER FOR MAXI datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf