AVX Corporation 08052U0R5CAT2A
08052U0R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U0R5CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U0R5CAT2A.pdf
Availability of 08052U0R5CAT2A
QUANTITY
08052U0R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U0R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U0R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U0R5CAT2A
Related Links08052U0, 08052U0R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U0R5CAT2A Details Description
Related parts for 08052U0R5CAT2A
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH GUARD SQUARE AND ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf