AVX Corporation 08052U110GAT2A
08052U110GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U110GAT2A
Brief Description
CAP CER 11PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U110GAT2A.pdf
Availability of 08052U110GAT2A
QUANTITY
08052U110GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U110GAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U110GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U110GAT2A
Related Links08052U1, 08052U110GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U110GAT2A Details Description
Related parts for 08052U110GAT2A
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
IC DAC OCTAL R-R 14BIT 20-QFN datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 1.43"L X 3.55"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf