AVX Corporation 08053A821JAT4A
08053A821JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A821JAT4A
Brief Description
CAP CER 820PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A821JAT4A.pdf
Availability of 08053A821JAT4A
QUANTITY
08053A821JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A821JAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A821JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A821JAT4A
Related Links08053A8, 08053A821JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A821JAT4A Details Description
Related parts for 08053A821JAT4A
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1/2" datasheet.pdf
IC PROG PECL CLOCK GEN 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 16BIT 16HVQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SC75 datasheet.pdf