AVX Corporation 08053C103ZAT2A
08053C103ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053C103ZAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C103ZAT2A.pdf
Availability of 08053C103ZAT2A
QUANTITY
08053C103ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C103ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08053C103ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C103ZAT2A
Related Links08053C1, 08053C103ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C103ZAT2A Details Description
Related parts for 08053C103ZAT2A
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM2772SD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIN SIGNAL STRT MALE 30P datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf