AVX Corporation 08055A180JAJ4A
08055A180JAJ4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A180JAJ4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A180JAJ4A.pdf
Availability of 08055A180JAJ4A
QUANTITY
08055A180JAJ4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A180JAJ4A
Internal Part NumberEIS-08055A180JAJ4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A180JAJ4A
Related Links08055A1, 08055A180JAJ4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A180JAJ4A Details Description
Related parts for 08055A180JAJ4A
INPUT MODULE DC 32MA 15VDC datasheet.pdf
IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16-DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
THERM NTC 10K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 88POS GOLD datasheet.pdf